Kvalitní izolace střechy šetří životní prostředí i náklady na vytápění

Při stavbě či rekonstrukci střechy byste měli zvýšenou pozornost věnovat výběru vhodného izolantu. Právě špatně izolovaná střecha totiž může zatížit váš rodinný rozpočet. Skrze ní uniká teplo a zvyšují se tak náklady na vytápění rodinného domu, ale i průmyslových budov. Přesvědčit co nejvíce lidí, aby si postavili kvalitní střechu je i v zájmu státu, potažmo Evropské unie. Ta poskytuje výhodné dotační programy na rekonstrukce i výstavby, protože správně izolovaná střecha šetří také životní prostředí.

Špatně izolovaná střecha může ubrat z rodinného rozpočtu až tisícové částky ročně

Ze zákona musí být každý dům rozdělený podle energetické náročnosti. Platí přitom, že v kategorii C - úsporná tvoří roční náklady na vytápění zhruba 15 000 Kč. Pokud je v takovém domě špatně izolovaná střecha, může z rodinného rozpočtu zbytečně ubrat až 1 500 Kč ročně. Odborníci totiž zjistili, že střechou může unikat značná část tepla, která pak tvoří zhruba 11 % samotných nákladů na vytápění domu. Pro srovnání - domy v energetické třídě B, tedy ve velmi úsporné, mají nadkrokevní izolaci většinou z polyuretanové (PUR) pěnové izolace a roční náklady na jejich vytápění se pohybují okolo částky 9 000 Kč.

Minerální vata je kvalitní izolant, rozhoduje i výběr střešní krytiny

Úniku tepla z domu zabrání kvalitně provedená a především důkladně zaizolovaná střecha. Jako vhodný materiál se používá minerální vata. Ta se dále rozděluje na skelnou vatu a kamennou vatu podle toho, z jakých surovin se vyrábí. Oblíbenou variantou je právě skelná vata, která se vyrábí z recyklovaných střepů a písku. Minerální vata vyniká několika vlastnostmi, mezi nimi právě vynikajícími technickými a tepelně izolačními vlastnostmi. Další výhodou je, že je paropropustná, takže odvádí vlhkost a zároveň zabraňuje protékání vody. Je vhodná pro všechny typy střech, tedy jak pro šikmé, tak i ploché varianty. Kromě vhodného zateplovacího materiálu by se neměl podceňovat ani výběr střešní krytiny. Z tohoto pohledu jsou vhodné například dřevěné či bitumenové šindele a přírodní břidlice. Jako velmi dobrý izolant se osvědčil také ocelový plech, ze kterého se vyrábí lehká střešní krytina. Ta má na sobě ochranné barvy na bázi polyesteru, které zajišťují zvýšení životnosti a odolnosti střechy až o desítky let.

Špatně izolovaná střecha zatěžuje životní prostředí více než automobilový průmysl

Mezinárodní průzkum magazínu Journal of Green Building odhalil, že až 90 % škod na životním prostředí mají na svědomí budovy. Do ovzduší tak pouští více oxidu uhličitého než dopravní prostředky. Největším problémem je právě nedostatečná izolace a následné tepelné ztráty. Budovy se podílejí až ze 40 % na spotřebě celkové světové energie, zajištění kvalitních a dobře izolovaných střech je proto i v zájmu nejrůznějších světových i lokálních organizací. V současné době si můžou zájemci zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám pro rodinné a bytové domy. Žádost se vztahuje na rekonstrukce domů, výměnu nevyhovujících zdrojů na vytápění a také na využívání obnovitelných zdrojů energie. Příspěvek můžou čerpat fyzické a právnické osoby, bytová družstva, společenství vlastníků jednotek a města i obce.Dotace pro veřejné budovy jsou prozatím v přípravné fázi a není možné je čerpat.