Jak zaplatit rekonstrukci střechy? Vyplatí se hypotéka, úvěr ze stavebního spoření i státní dotace

Plánujete rekonstrukci střechy vašeho rodinného domu, ale lámete si hlavu, jak ji zaplatíte? Ať už vyberte jakýkoliv materiál nebo kteréhokoliv profesionála, který renovaci provede, vždy se jedná o investici, která zúží rodinný rozpočet. Nedostatkem hotovosti se však nemusíte nechat odradit. Dnes se nabízí řada možností, jak opravu střechy financovat.   Hypotéka je nejlevnější v historii  

Veřejné statistiky ukazují, že výstavbě rodinných domů v České republice se v posledních letech velmi daří. Situaci totiž nahrává příznivá situace, kdy pořizovací ceny stavebních materiálů jsou na nižší úrovni než před krizí a rovněž hypotéky jsou dlouhodobě nejlevnější v historii. Věděli jste ale, že o hypoteční úvěr lze zažádat nejen na výstavbu či koupi nového bydlení, ale také na rekonstrukci nemovitosti či její části, jako je právě střecha? Právě hypoteční úvěry dnes patří k jedněm z nejvýhodnějších alternativ financování nové střechy. Výhodou hypotéky jsou totiž nejen aktuální nízké úrokové sazby oproti jiným obdobím, ale také možnost splatit celou půjčenou částku na konci fixačního období, které je zpravidla v horizontu pěti let.  

Úvěr ze stavebního spoření přeje nízkým částkám

Na renovaci střechy se často využívají také například úvěry ze stavebního spoření. To je vhodné, neboť se v případě rekonstrukce zpravidla jedná o částky v nižších hodnotách. Už dávno však neplatí, že úvěry ze stavebního spoření jsou synonymem pro financování drobných oprav a rekonstrukcí bytů, které byly typické částkami v řádech několika málo desítek tisíc korun. Dnes stavební spořitelny obvykle půjčují sumu, kterou zákazník požaduje, a schopný finanční poradce mu celý úvěr namodeluje na míru. Obecně také platí, že úrok spořitelny obvykle garantují po celou dobu splácení a jeho výše se odráží na výši naspořených prostředků. Částku pak lze splatit za pomoci mimořádné splátky takřka kdykoliv.  

Dotaci lze využít na rozsáhlejší rekonstrukci

Jednou z variant, jak financovat opravu střechy, je také čerpání státních dotací. Pro tyto účely je vhodný například program Nová zelená úsporám, který se zaměřuje mimo jiné na snižování energetické náročnosti rodinných domů. Z tohoto důvodu není možné dotaci na renovaci střechy čerpat samostatně, ale je potřeba, aby byla součástí komplexnější rekonstrukce rodinného domu za účelem zateplení.   Dotace zahrnuje také možnost instalace solárních termických a fotovoltaických systémů, které lze na střechu v rámci rekonstrukce umístit. Maximální podpora pro jednu žádost, kterou je možné podávat až do konce roku 2021, přitom činí až 50 % výdajů. Zajímavostí je, že od října 2015, kdy se výzva veřejnosti otevřela, si lidé zažádali již o více než miliardu korun.  

Střechu lze pojistit proti přírodním živlům  

Po dokončení rekonstrukce střechy je také na místě porozmýšlet o dalším ekonomickém hledisku, a sice pojištění, neboť právě škody na střechách a střešních konstrukcích či krytinách patří mezi nejčastější nehody způsobené počasím, které majitelé domů musí často hradit ze své kapsy. S nárokováním pojistné částky většinou nebývá v tomto případě problém, protože následky řádění přírodních živlů, jako jsou kroupy či vichřice, lze snadno a jasně prokázat. Z pohledu pojišťoven je střecha součástí rodinného domu a lze ji tedy pojistit v rámci pojištění celého domu. Není proto potřeba udávat za střechu samostatnou pojistnou částku.